Knižní tipy

Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem

STARÁ, Ester. Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem. 1. vyd. Ilustrace Martina Matlovičová. V Praze: 65. pole, 2012, [64] s. Políčko. ISBN 978-80-87506-09-7.

Příběh plný dobrodružství napsala úspěšná autorka knih pro děti Ester Stará. Velkoformátovými ilustracemi ho vypravila Martina Matlovičová. Chrochtík a Kvilkalka na cestě za blýskavým prasátkem je nadčasová a srozumitelná pohádka s poselstvím, ve které nechybí humor, napětí ani láska. Výpravné poetické ilustrace plné zvířátek jsou ozvláštněny komiksovými bublinami a podpořeny dynamickou grafickou úpravou. Strukturovanost textu a odlišení jednotlivých rolí přivede ke čtení i začínající čtenáře, probudí chuť ke čtení. Ztvárnění knihy v sobě spojuje moderní akční prvky s československou ilustrátorskou tradicí.
Kniha nominována na Zlatou stuhu 2013 v kategorii Knihy pro začínající čtenáře – výtvarná část.

Stará, Ester; Matlovičová, Martina: Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem

50 nápadů pro děti, jak přispět k záchraně planety

JAVNA, Sophie. 50 nápadů pro děti, jak přispět k záchraně planety. 1. vyd. Ilustrace Kateřina Janatová. Praha: Akropolis, 2012, 214 s. ISBN 978-807-4700-170.

Tato kniha je výjimečná tím, že představuje ochranu přírody jako dobrodružství a ukazuje, že člověk nemusí být dospělák, aby dokázal něco změnit. Kromě informací a praktických návodů, které děti můžou zkoušet samy doma, ve škole, s rodiči nebo s kamarády, obsahuje zábavné ekopokusy, kvízy a spoustu odkazů na internetové stránky, kde se kluci a holky mohou dozvědět víc. Českou verzi knihy, které se ve světě prodalo více než milion výtisků, navrhla ilustrátorka a grafička Kateřina Janatová jako krásnou věc, kterou budou děti rády brát do ruky a ke které se budou rády vracet. Určeno dětem ve věku 8-12 let (a nejen jim!).

Obálka titulu 50 nápadů pro děti, jak přispět k záchraně planety

Jak se zbavit mstivý Soni

HOLUB, Jiří. Jak se zbavit Mstivý Soni. 1. vyd. Ilustrace Juraj Martiška. Praha: JAS, 2011, 106 s. ISBN 978-80-904936-3-6.

Než k nám do Žábokudel přišla Mstivá Soňa, bylo vlastně všechno úplně v pořádku. Jsme malý městečko, kde, jak říká naše babi, vidí do talíře každej každýmu. Máme jedno náměstí, radnici, na kopci hrad a naši slavnou školu. Právě tam chodím já, Čalabounová, Žvejkalová, Vřeteno nebo srabík Vášnivý a všichni jsme žáky páté třídy. Není nás moc, asi patnáct, protože jak říkám, Žábokudly jsou maličký město mezi kopcema a lesama, a tak je možný, že jste o něm ani neslyšeli. Učitelé nás moc rádi nemají, prej všichni rosteme pro polepšovnu, ale my si to nemyslíme. Asi trochu zlobíme, ale kdo ne?A tím vlastně víte, vše potřebné – v Žábokudlech se jednoduše rozpoutala válka páťáků proti přísné paní učitelce. I když, občas to vypadá, že je to přesně naopak. V každém případě příhody dětí, rodičů i učitelského sboru, které se udály během druhého pololetí v jedné malé základní škole, vám přinesou spoustu legrace a také inspirace pro vlastní rošťárny.

jak-se-zbavit-mstivy-soni

 

Houbeles pictus

MADĚRA, Petr. Houbeles pictus: [rýmovaný atlas hub pro nejmenší houbaře]. Vyd. 1. Ilustrace Miloš Kopták. Praha: Práh, 2008, 131 s. ISBN 978-80-7252-223-1.

Poučné básničky, veršované hádanky, řada obecných ponaučení ze světa hub, a zároveň atlas pro nejmenší houbaře. To všechno nabízí tato originální kniha, jaká na našem trhu ještě nebyla. Ilustroval ji přední slovenský ilustrátor s použitím starého atlasu hub ze začátku 19. století.

houbeles

Posel

ZUSAK, Markus. Posel. Vyd. 1. Překlad Lucie Simerová. Praha: Argo, 2012, 350 s. ISBN 978-802-5705-100.

Román pro mladé čtenáře od autora světového bestselleru Zlodějka knih.Představte si, že vám jednoho dne začnou do dopisní schránky chodit hrací karty se zašifrovanými úkoly – máte vstoupit do života úplně cizím lidem a najít způsob, jak jim pomoci v jejich nelehkém osudu. Nevíte, kdo vám karty posílá ani proč si vybral zrovna vás. Jasné je jenom to, že ví o každém vašem kroku a nenechá vás na pokoji, dokud sám nebude chtít přestat.Má vás zkrátka v hrsti.
Přesně v této situaci se ocitá Ed Kennedy, devatenáctiletý taxikář, který až doposud dělil svůj čas mezi kamarády Marva, Ritchieho a Audrey (do které je beznadějně zamilovaný), věrného psa Portýra, hraní karet a svou práci, a má pocit, že se už na nic dalšího nezmůže. Ed na svých záchranných misích schytá spoustu bizarních výprasků, ale s každým úkolem roste jeho schopnost poradit si se vším sám a také vědomí, co musí udělat, aby jeho život za něco stál. Vyprávění vás upoutá situačním humorem a trefnými komentáři dospívajícího hrdiny.

161837_big

Ptačí sněm

SÍS, Petr. Ptačí sněm. 1. české vyd. Překlad Viktor Janiš. V Praze: Raketa, 2011, [160] s. ISBN 978-808-6803-203.

Ptačí sněm je symbolický příběh. Kniha inspirovaná perským eposem z 12. století vypráví o putování ptáků, kteří se rozhodnou najít svého pravého krále. Do čela pestrého hejna se postaví moudrý dudek, jenž ostatním nezapírá, že cesta k tajemné hoře Kaf bude daleká, plná překážek a nebezpečí. Víra a naděje se prolínají s bolestí a nejistotou. Než ptáci přeletí sedm údolí – Hledání, Lásky, Porozumění, Odstupu, Jednoty, Úžasu a Smrti – zůstane jich pouhopouhých třicet. Ti nejvytrvalejší ale nakonec svůj cíl najdou…

163485_big

Mařenka už říká Ř

STARÁ, Ester. Mařenka už říká Ř!. 1. vyd. Ilustrace Milan Starý. V Praze: 65. pole, 2012, 91 s. Políčko, sv. 1. ISBN 978-808-7506-080.

Vynikající publikace zaměřená na dětskou komunikaci od speciální pedagožky a logopedky Ester Staré a ilustrátora Milana Starého, autorů úspěšných knih Žežicha se neříká a Žvanda a Melivo.Bohatě ilustrovaná knížka dobře poslouží rodičům a učitelům k ověření úrovně výslovnosti a vyjadřovacích schopností mladších dětí. Hravé rozšiřující úkoly z oblasti grafomotoriky, zrakového rozlišování, početních představ i logických úvah jsou vhodné nejen pro předškoláky. Děti se seznámí se všemi písmeny české abecedy,naučí se řadu nových básniček, budou vyprávět příběhy podle komiksovéhoscénáře, zahrají si hru a popovídají si o různých tématech, která jim nabídnou nápadité ilustrace.

170607_big